Прапори Європейського союзу і Польщі майорять у Мажейкяй, Литва. (Ints Kalnins/Reuters)
Польща розглядає можливість більшої участі в системі ядерного стримування НАТО, але не буде розміщувати ядерну зброю на польській землі, заявив високопоставлений радник з питань безпеки.
“Польща потенційно була б готова збільшити свою участь і співпрацю в рамках ядерного стримування НАТО і взяти на себе відповідальність — але розміщення ядерної зброї — це дещо інше”, — сказав Яцек Сівера, радник з питань безпеки президента Польщі Анджея Дуди, в інтерв’ю агентству dpa, цитує Stern.
підтримати Велика Епоха (The Epoch Times) — це незалежне міжнародне видання без впливу будь-яких політичних чи економічних структур. Щоб працювати далі, нам потрібна ваша підтримка.
Ці коментарі з’явилися через кілька днів після того, як президент Росії Владімір Путін оголосив про плани розмістити ядерну зброю в Білорусі, яка межує з Польщею.
США вже десятиліттями розміщують ядерну зброю в кількох європейських країнах, в тому числі в Німеччині.
Хоча деталі засекречені, вважається, що на авіабазі Бюхель на заході Німеччини зберігається до 20 ядерних бомб. Ця зброя може бути розгорнута за допомогою винищувачів “Торнадо”, які там дислокуються, в надзвичайних ситуаціях.
Розміщення ядерної зброї США в країнах-союзниках відоме на жаргоні НАТО як “спільне використання ядерної зброї”.
Відповідаючи на запитання, чи хоче він, щоб Польща мала ядерну зброю на своїй території, щоб почуватися безпечніше, Сівера сказав: “Справа не в почуттях, а в розрахунках. В Європі є багато американської ядерної зброї в рамках програми обміну ядерною зброєю”.
Але, додав він, було б “ще легше управляти тактичною ядерною зброєю з сучасним обладнанням, з сучасними літаками”.
Участь Польщі в ядерному обміні досі обмежувалася консультаціями, такими як участь в надсекретних засіданнях групи ядерного планування НАТО.
У жовтні минулого року президент Польщі Анджей Дуда висловив зацікавленість у більшій участі Польщі в силах ядерного стримування НАТО.
Тоді коментарі Дуди були сприйняті як такі, що означали його готовність до потенційного розміщення ядерної зброї на польській території.
Крім Німеччини, ядерна зброя США, як повідомляється, також розміщена в Нідерландах, Бельгії, Італії та Туреччині, хоча інформація про це обмежена. Експерти припускають, що загалом у європейських країнах розміщено близько 100 одиниць ядерної зброї США.
Вони мають вибухову силу до 50 кілотонн, що приблизно в 13 разів перевищує потужність першої американської атомної бомби, яка майже повністю знищила японське місто Хіросіму в 1945 році.
Дві інші країни НАТО: Великобританія і Франція, мають власну ядерну зброю.
У липні в столиці Литви Вільнюсі має відбутися саміт НАТО, де майбутнє ядерного стримування НАТО може бути більш детально обговорено.
Країни Балтії досі не просили про переміщення ядерної зброї на схід.
Латвія і Литва, які разом з Білоруссю також мають сухопутний кордон з Росією, натомість хочуть наполягати на нових санкціях.
Заплановане розміщення російської ядерної зброї в Білорусі не є чимось новим і становить не більшу загрозу, ніж Росія в цілому, заявив посол Латвії в НАТО Едгарс Скуя в ефірі латвійського радіо.
Міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас підтримав ці заяви, заявивши, що немає нагальної потреби реагувати на плани Росії. “Захист країни НАТО від загрози ядерної зброї гарантований, незалежно від того, чи ця зброя розміщена на заході від наших кордонів, на сході чи на півночі”, — сказав він.
Він натякнув на те, що ядерна зброя також може бути в російському ексклаві Калінінград на сході Литви або в районі Санкт-Петербурга на півночі.
Кілька років тому Росія розмістила в Калінінграді ракети “Іскандер”, які можуть бути оснащені ядерними боєголовками і мають радіус дії 500 кілометрів, тобто можуть долетіти до Німеччини.
Глава литовської армії Вальдемарас Рупшис заявив, що “не є несподіванкою” те, що такі ракети, разом з переобладнаними літаками, здатними нести тактичну ядерну зброю, тепер будуть передані Білорусі. Він додав, що Литва наразі не має можливості зберігати ядерну зброю.
Discussion about this post