
26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС) сталася аварія, яка вплинула на хід історії.
У ніч перед вибухом на 4-му енергоблоці оператори проводили планову зупинку й паралельно вирішили перевірити, чи зможе турбогенератор короткий час забезпечувати живлення реактора без зовнішнього електропостачання. Під час зниження потужності до 200 МВт процес пішов не за планом, оскільки показники впали майже до мінімуму через накопичення ксенону.
Щоб підняти потужність назад до 200 МВт, оператори почали витягувати стрижні керування. Втім, внаслідок цього показники різко зросли.
У цей момент оператори натиснули аварійну кнопку, але це вже не врятувало ситуацію – стався перший вибух. За ним незабаром пролунав й другий.
Однією з головних причин, як інформує видання KyivTime, став реактор РБМК-1000, який мав серйозні конструктивні недоліки. До цього ж додалися й помилки персоналу, а також порушення інструкцій – усе це разом і призвело до однієї з найбільших техногенних катастроф у світі.
Після катастрофи влада СРСР не поспішала говорити правду. Реальні масштаби почали розкриватися лише тоді, коли радіацію зафіксували за кордоном – на станції у Швеції. Тоді ж й стало зрозуміло, що приховати аварію вже не вийде.
Загалом Чорнобильська катастрофа була не випадковістю, а результатом багатьох помилок, які накопичувалися роками. І масштаби наслідків дійсно.Викид радіації після вибуху був у сотні разів сильніший, ніж під час бомбардування Хіросіми. При цьому в перші дні влада робила вигляд, що нічого критичного не сталося. До ліквідації наслідкув були залучені сотні тисяч людей, а згодом радіоактивне забруднення накрило тисячі населених пунктів. Опромінення отримали мільйони людей.
Сьогодні ж Чорнобиль – це вже зовсім інше місце. Прип’ять, де колись жили десятки тисяч людей, залишається покинутим містом у зоні відчуження, і повернення до нормального життя там не передбачається ще дуже й дуже довго.
Водночас у самому Чорнобилі робота триває. Там постійно перебувають науковці та працівники, які контролюють рівень радіації, стежать за територією і виконують технічні завдання.
Зона відчуження функціонує й після початку повномасштабної війни, хоч до нових реалій довелося адаптуватись.

